Samsung Galaxy S6: kráľ v novom šate – recenzia

Samsung Galaxy S6

Predstavenie novej vlajkovej lode od Samsungu je vo svete Android zariadení každoročnou udalosťou. Inak tomu nebolo ani tento rok, dočkali sme sa rovno dvoch verzií Galaxy S6. Okrem klasickej S6-ky bol predstavený aj model Edge so zahnutým displejom. Samsung tiež sľuboval veľké zmeny oproti predchádzajúcim rokom- ako v operačnom systéme, tak aj v konštrukcii smartfónu. Dnes sa pozrieme ako dopadol ,,menej výrazný´´ z dvojice modelov.

Balenie

Po otvorení obálky s novou vlajkovou loďou od Samsungu, sa mi naskytol pohľad na nenápadnú bielu krabičku. Pre značku Samsung je typické, že vo svojich baleniach ponúka len základnú výbavu príslušenstva ,no o to viac sa zameriava na samotný smartfón.

V balení sa okrem telefónu nachádzali aj slúchadlá s náhradnými špuntami, nástroj na vyberanie nano Sim karty, nabíjačka, USB kábel a brožúry. Dá sa povedať, že v tomto prípade Samsung nijako neprekvapil ale naopak, drží sa už zaužívaných tradícií.

IMG_20150511_135136

Prvý dojem z balenia bol pre mňa trocha sklamaním, no dúfam, že sľubované zmeny sa dotknú aj samotného balenia. V danej cenovej kategórii som očakával aspoň ochrannú fóliu alebo puzdro.

Konštrukcia

Samsung tento rok spravil v konštrukcii zariadenia veľkú zmenu. Rozhodol sa dodať svojmu smartfónu luxusnejší vzhľad, nahradil plasty sklom a hliníkom. Tento krok hodnotím veľmi kladne. Sklenené telo a hliníkový rámik vyzerajú perfektne a konštrukcia zodpovedá svojej cenovej kategórii. Po prirovnaní S6-ky k novému IPhonu 6 môžem povedať, že smartfóny pôsobia rovnako dobrým dojmom.

Zmeny v dizajne ale priniesli aj niekoľko nie veľmi príjemných noviniek. Zmizla možnosť výmeny batérie, taktiež chýba aj slot na microSD kartu a oproti Samsung Galaxy S5 je nová vlajková loď ochudobnená aj o odolnosť voči vode a prachu. Podľa mňa sa ale Samsung vydal dobrým smerom a Galaxy S6 očarí hneď na prvý pohľad.

Hliníkové lemovanie okolo tela mi pripomínalo IPhone 6. Po prirovnaní oboch smartfónov vedľa seba, bola podobnosť viac než viditeľná, rovnaké bolo dokonca aj rozloženie tlačidiel a umiestnenie reproduktoru. Odlišnosti v konštrukcii oproti novému IPhonu tam ale určite sú, či už v jemnejšom skosení hrán, vďaka ktorým sa drží v ruke pohodlnejšie alebo v sklenenej zadnej strane zariadenia.

Prednú stranu zariadenia tvorí displej s veľkosťou 5,1 palca. Pod displejom nájdeme trojicu tlačidiel, ktorá je pre Samsung typická. Stredné tlačidlo ostalo hardwarové, obsahuje aj čítačku odtlačkov prstov, ktorá bola oproti modelu Samsung Galaxy S5 výrazne vylepšená. Teraz už netreba po tlačidle prechádzať prstom zhora nadol, ale stačí ho len priložiť. Nad displejom sa nachádza pochromovaná mriežka reproduktoru na hovory. Vedľa nej môžeme nájsť predný fotoaparát a snímač regulácie jasu.

Ako som už spomínal, najväčšou zmenou prešla zadná strana, ktorá vymenila plast za sklo. Na nej sa už klasický nachádza logo Samsungu, fotoaparát, merač tepu a blesk. Fotoaparát sa nachádza vo vrchnej časti krytu. Podobne ako v IPhone,  optika  je dosť vysunutá. Okolo nej je umiestnený tenký chrómový rámik, ktorý ju má chrániť pred poškriabaním. Blesk s meračom pulzu sa tento krát presunul napravo od fotoaparátu. Zmenou prešiel aj hlasitý reproduktor, ktorý sa nachádza na spodnej hrane zariadenia.

Smartfón lemuje už spomínaný hliníkový rám. Ľavá strana obsahuje tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ktoré sú oproti predchádzajúcim modelom trocha menšie a viac vysunuté. Pri ich stláčaní som nemal žiaden problém,  vyhovovali mi. Vrchná časť obsahuje infračervený port, taktiež jeden z dvojice mikrofónov.  Na pravej strane sa nachádza tlačidlo na vypínanie smartfónu a slot na Nano Sim kartu. Najväčšou zmenou prešla spodná strana, kde microUSB portu robí spoločnosť  hlasitý reproduktor a 3,5mm jack.

Premiestnenie jacku a reproduktoru na spodnú stranu zariadenia mi pri používaní smartfónu trocha prekážalo. Pri pripojených slúchadlách som nemohol mať telefón postavený na spodnú hranu, čo je pre mňa skôr krok späť. Pri držaní zariadenia na šírku sa mi stávalo, že som zakrýval hlasitý reproduktor rukou.

 Zmien v konštrukcii je v tomto prípade mnoho. Už sa nejedná o plastový a nenápadne vyzerajúci smartfón, ale luxusnú vlajkovú loď, ktorá zaujme na prvý pohľad. Tieto kroky si ale vyžiadali aj niekoľko ústupkov. Tými najväčšími sú absencia microSD slotu a odnímateľného zadného krytu. Samsung preto zvýšil vnútorné úložisko zariadenia, 16 GB verziu nahradila praktickejšia 32 GB pamäť. Okrem nej nájdeme smartfón aj vo veľkostiach 64 alebo 128 GB.

Samsung Galaxy S6 je dostupný v čiernej, bielej, zlatej a modrej farbe. My sme otestovali bielu variantu  s vnútorným úložiskom 32 GB.

Displej

Displej Galaxy S6 sa viac spomína v súvislosti s modelom Edge, ktorý obsahuje zakrivené hrany. Klasická S6 je v tomto smere síce reklamne trocha v úzadí, no svojou kvalitou tromfne väčšinu konkurencie.

Samsung vsadil podobne ako pri staršom modeli na 5,1 palcový Super Amoled displej, ktorý pokrýva 70,7 % predného panela. Tento krát ale zvýšil rozlíšenie na 1440 x 2560 pixelov. Vďaka týmto hodnotám sa zvýšila jemnosť displeja na úctyhodných 577 DPI. Pri porovnaní s mojím Galaxy S4, ktorý obsahuje ,,len“ FullHD rozlíšenie,  som ale v ostrosti veľký rozdiel nevidel. Táto vysoká hodnota je pre ľudské oko už nerozoznateľná. Môj názor je, že osadzovanie 2K displejov do tak malých uhlopriečok je skôr vec marketingu.

IMG_20150511_134608

Oproti predchádzajúcim modelom sa nezlepšilo len rozlíšenie displeja, ale popracovalo sa aj na jeho jase. Osvetlenie displeja má vďaka tomu väčší rozsah,  v noci šetrí zrak, no zároveň si ponechá výbornú čitateľnosť na priamom slnku.

Super Amoled displeje sú známe živými farbami a perfektným podaním čiernej. Väčšinou ale zaostával v zobrazení bielej, ktorá chytá sivý alebo žltý nádych. Samsung si je tejto slabiny vedomý, každým rokom svoje displeje vylepšuje. V porovnaní so Samsungom Galaxy Note 4 je síce biela belšia, no ešte stále zaostáva za IPS displejmi, ktoré ju zobrazujú vernejšie.

Po softwarovej stránke je možné prispôsobiť farby displeja štyrom režimom. Sú to Amoled kino, Amoled fotografia, adaptívne zobrazenie a základný režim. Najčastejšie som používal adaptívne zobrazenie, ktoré si prispôsobovalo farby displeja podľa potreby zariadenia.

Galaxy S6 má podľa mňa jeden z najlepšie vyzerajúcich displejov na trhu. Zaslúžilo sa o to jeho vysoké rozlíšenie, krásne a živé podanie farieb, lepší rozsah jasu no popracovalo sa aj na zlepšení zobrazenia bielej farby.

Výkon

Zariadenia série Galaxy S sú známe svojím špičkovým výkonom, inak tomu nie je ani pri Galaxy S6. Samsung sa rozhodol osadiť svoj model vlastným 8-jadrovým procesorom Exynos 7420. Jeho výhodou je 14 nm výrobná technológia, ktorá oproti konkurencii dosahuje vyšší výkon pri nižšej spotrebe a zahrievaní.

Procesor obsahuje štyri jadrá Cortex-A53 s taktom 1,5 GHz a štyri jadrá Cortex-A57, ktoré sú taktované na 2.1 GHz. Súčasťou tohto procesora je aj výkonný grafický čip Mali-T760MP8. V kombinácii s 3 GB RAM sa jedná o jeden z najlepšie vybavených smartfónov na trhu, ak nie najlepší.

Výkon zariadenia je naozaj oslnivý, pri jeho používaní som nezaznamenal žiadne zaváhania a aplikácie sa spúšťali takmer okamžite. Vyskúšal som aj niekoľko náročných hier ako Modern Combat 5, NOVA 3 alebo Real Racing 3, s ktorými si poradil ľavou zadnou. Pre porovnanie s konkurenciou pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Vnútorné úložisko ostalo oproti svojím predchodcom bez možnosti rozšírenia o microSD kartu. Preto je potrebné poriadne porozmýšľať, pre ktorú verziu zariadenia sa rozhodnete. Na výber máme medzi 32, 64 a 128 GB vnútorným úložiskom. Náš testovací model obsahoval pamäť s veľkosťou 32 GB. Po prvom spustení ostalo voľných okolo 25,5 GB.

Prostredie

Smartfóny značky Samsung sú úzko späté s nadstavbou Touchwiz. Inak tomu nie je ani pri najnovšej vlajkovej lodi, tá ponúka jej najnovšiu verziu v kombinácii s Androidom 5.0.2. Samsung sľuboval veľké zmeny v operačnom systéme ešte pred vydaním Galaxy S6. Ich cieľom bolo zjednodušenie a priblíženie zážitku s natívnym Androidom. Čiastočne sa to aj podarilo, no stále je na čom pracovať. Zo systému síce zmizlo niekoľko funkcií, ktoré bežný užívateľ takmer vôbec nevyužíval, no množstva predinštalovaných aplikácií sa zoštíhľovanie nedotklo.

Nájdeme tu kompletný balíček od Samsungu, Googlu ale aj Microsoftu. Vadili mi hlavne aplikácie, ktoré majú ten istý účel. Môžem spomenúť napríklad cloudové aplikácie Google Disk a OneDrive, alebo poznámkové bloky One Note a Poznámka od Samsungu. Tie sa síce dajú zablokovať, no ich úplne odinštalovanie by ma potešilo viac. Hnevalo ma  aj občasné znova- načítavanie widgetov po vrátení sa na domácu obrazovku. Samsung ale o tomto probléme vie, preto sa v Európe začína šíriť aktualizácia, ktorá túto chybu opravuje.

Okrem tohto neduhu môžem najnovší Touchwiz pochváliť. Prostredie pôsobí jednoduchšie a nesie sa v najnovšom Material dizajne. Prispôsobené boli aj systémové aplikácie , ich používanie bolo bezproblémové a rýchle. Spomeniem napríklad aplikáciu Galéria, ktorá bola v minulých verziách Touchwizu trocha zasekaná. Tento krát si to Samsung ustrážil . Aplikácia funguje rýchlo a bez zaváhania.

Spomedzi ďalších šikovných aplikácií od Samsungu patria Peel (Diaľkový ovládač), Moje súbory, Video, Hudba, Plánovač S, Inteligentný správca, Internet, S Health a obchod Galaxy Apps. Niektoré z týchto aplikácií sa Samsungu fakt podarili a patria medzi špičku vo svojej kategórii. Spomenúť môžem napríklad aplikáciu Inteligentný správca, ktorá slúži ako správca batérie, vnútornej pamäte, pamäte Ram a aj ako antivírusový software.

Asi najväčšou novinkou je pridanie Tém, ktoré vedia zmeniť vzhľad a zvuky prostredia. V systéme nájdeme predinštalované tri témy, ďalšie je možné stiahnuť z obchodu Galaxy Apps.

Zmenou prešla aj stavová lišta, ktorá po najnovšom už neobsahuje prepínač s rýchlymi nastaveniami. Tie ostali v paneli oznámení a ich usporiadanie sa dá nastaviť podľa potreby. Okrem nich tu nájdete aj posuvník jasu, tlačidlá S Finder a Rýchlo pripojiť, a skratku ktorou otvoríte nastavenia systému.

Nastavenia ostali podobné minuloročnému modelu Note 4. Na začiatku sa nachádzajú rýchle nastavenia, ktoré si môžete navoliť podľa vlastného výberu a tlačidlo na vyhľadávanie. Zvyšok nastavení je podobný tomu z natívneho Androidu. Položky sú triedené do podkategórií a vyhľadávanie medzi nimi je rýchle a jednoduché.

Dôležitou súčasťou systému je aj uzamykacia obrazovka. Tá po vydaní Androidu Lollipop slúži aj ako notifikačné centrum. Okrem notifikácií tu nájdeme aj skratku na fotoaparát a vytáčanie. Asi najviac sa mi páčila možnosť nastaviť odomykanie obrazovky pomocou odtlačkov prstov. Tie sa oproti minuloročnému modelu dosť zlepšili. Snímač je presnejší a zmizla aj potreba prechádzania po hardwarovom tlačidle zhora nadol.  Stačí len položiť prst a počkať sekundu, kým smartfón overí identitu užívateľa. Nastaviť sa dajú až 4 rôzne odtlačky prstov.

Je vidieť, že nadstavba Touchwiz sa z roka na rok zlepšuje a pomaly stúpa medzi špičku na trhu.  Mne osobne pri práci vyhovovala a až na pár drobnosti som s ňou bol nadmieru spokojný.

Fotoaparát

Pri pohľade na Galaxy S6 zaujme hlavne vyčnievajúca šošovka zadného fotoaparátu. Ten má rozlíšenie 16Mpx a pribudla aj hardwarová stabilizácia obrazu. Vďaka nej budú videá a snímky ostrejšie a zlepší sa aj kvalita pri slabších svetelných podmienkach. Novinkou je aj rýchle spustenie aplikácie fotoaparát dvojitým stlačením stredového tlačidla z akéhokoľvek miesta v systéme. Rýchlosť spustenia je úctyhodných 0,7 sekundy a vy tak nezmeškáte žiaden dôležitý moment.

IMG_20150511_130741

Výzor aplikácie fotoaparátu ostal podobný predchádzajúcim verziám, veľké zmeny sa však odohrali v nastaveniach. Úvodná obrazovka obsahuje tlačidlá na zapnutie blesku, časovača, nastavení, efektov a režimu HDR. Zaujme hlavne tlačidlo režim, kde sa nachádzajú zaujímavé funkcie. Sú to automatický a profesionálny režim, selektívne zaostrenie, panoráma, pomalý pohyb, rýchly pohyb a virtuálna snímka. Niektoré z nich si popíšeme podrobnejšie. Potešila aj možnosť stiahnutia ďalších režimov z obchody Galaxy Apps.

 • Profesionálny režim sa od automatického odlišuje možnosťou meniť vyváženie bielej, ISO, režim zaostrenia a expozíciu.
 • Selektívne zaostrenie Vám umožňuje po zosnímaní predmetu určiť, ktorý objekt má byť na fotke zaostrený.
 • Virtuálna snímka dokáže nafotiť daný objekt z každej strany a tým vytvoriť 3D snímku.
 • Pomalý pohyb slúži na spomalenie videozáznamu. Po nahratí videa v rozlíšení 720p pri frekvencií 120 snímkov za sekundu sa zobrazí ponuka a v nej si môžete vybrať, ktoré časti videozáznamu majú byť spomalené.

 

Samotná kvalita snímok je vďaka vylepšenému  objektívu so svetelnosťou f1.9 na vynikajúcej úrovni. Fotoaparát nezaváhal ani pri slabšom osvetlení a podľa mňa je Samsung Galaxy S6 najlepší fotomobil na trhu. Na posúdenie pripájam aj niekoľko záberov.

Novinkou je taktiež nahrávanie videa v rozlíšení 4K. Minúta videa zaberie asi 400 MB, takže ak radi natáčate, odporúčam si zaobstarať minimálne 64 GB verziu S6-ky. Nahrávať môžete aj rozlíšení QHD (2560×1440) alebo FullHD (1920×1080 pri 60 FPS). Videu výrazne pomohlo zabudovanie optickej stabilizácie obrazu, vďaka ktorej sa znížil šum a zlepšila viditeľnosť pri slabom osvetlení. Kvalita videa je podobne ako pri fotkách na špičkovej úrovni aj pri slabšom osvetlení.

Konektivita a batéria

Samsung nenechal nič na náhodu ani čo sa týka konektivity a nájdeme tu všetko, čo dnešný smartfón môže obsahovať. Wi-Fi podporuje protokoly a/b/g/n/ac, takže pripojenie na najnovšie 5GHz siete nebude žiaden problém. Vylepšením prešiel aj bluetooth, ktorý sa tu nachádza vo svojej najnovšej verzii 4.1.

Nesklamalo ani GPS- to okrem bežného A-GPS a GLONASSU, obsahuje aj podporu čínskych navigačných družíc Beidou. Samozrejmosťou pri modeloch série Galaxy S je aj prítomnosť NFC čipu a infračerveného portu, pomocou ktorého môžete riadiť spotrebiče v domácnosti.

Zmeny v dizajne si vyžiadali aj daň vo forme pevne zabudovaného zadného krytu. Pod ním sa nachádza zabudovaná batéria, ktorá má kapacitu 2550 mAh. V dnešnej dobe sa jedná o štandard a telefón vydrží jeden deň aktívneho používania.

IMG_20150511_130111

Na zlepšenie výdrže batérie výrobca pribalil aj rôzne programové vylepšenia. Presnejšie sú to Režim šetrenia energie a Režim extrémneho šetrenia energie. Prvý menovaný vypne vibrácie, reguluje podsvietenie displeja a zníži taktovanie procesora. Ak ale máte batériu už takmer vybitú a potrebujete s telefónom vydržať ešte niekoľko hodín, tak odporúčam zapnúť druhú možnosť. Tá prepne smartfón do špeciálneho režimu, kde fungujú iba volania, sms a niekoľko ďalších programov. Funkcia taktiež zmení farby displeja na čierno-biele, čo výrazne zníži spotrebu Amoled displeja.

Potešila aj možnosť rýchleho nabíjania, vďaka ktorej sa smartfón nabije z 0 na 100% za hodinu a pol, pritom po desiatich minútach nabíjania telefón vydrží ďalšie 4 hodiny používania.

Ďalšou výhodou Galaxy S6 je vstavané bezdrôtové nabíjanie bez nutnosti výmeny zadného krytu. K otestovaniu sme okrem smartfónu dostali aj nabíjaciu podložku, ktorú je potrebné pripojiť k nabíjačke. Následne na ňu stačí položiť smartfón a ten sa automaticky začne nabíjať.

Nevýhodou je celkový čas nabíjania, ktorý v tomto prípade dosahuje až 4 hodiny a nepoteší ani nemožnosť manipulovať so zariadením. Táto paráda taktiež nie je zadarmo, ak by sa Vám bezdrôtové nabíjanie zapáčilo, tak si prichystajte približne 50 Eur.

Záver

Je vidieť, že najnovšia vlajková loď od Samsungu mieri zase vysoko a chce byť najpredávanejším smartfónom na trhu. Zmien bolo oproti predchádzajúcim modelom mnoho. Azda najvýraznejšia je výmena plastového zadného krytu za luxusnú kombináciu kovu a skla. Tento krok sa Samsungu podaril, smartfón vyzerá prémiovo a púta pozornosť hneď na prvý pohľad.

Vylepšeniami prešiel aj displej, ktorý okrem QHD rozlíšenia ponúka aj krásne podanie farieb a zlepšilo sa aj zobrazenie bielej. Pochváliť môžem aj fotoaparát, ten podľa môjho názoru radí Galaxy S6 na vrchol medzi fotomobilmi.

Uvítal som aj novú verziu Touchwizu, ktorý bol zbavený množstva zbytočných funkcií, čo sa podpísalo na prehľadnosti a rýchlosti systému. Za spomenutie stojí aj snímač odtlačkov prstov, jeho používanie bolo oproti staršiemu modelu presnejšie a veľmi rýchlo som si na neho zvykol. Podľa mňa sa Samsung vybral dobrým smerom a všetky tieto zmeny hodnotím veľmi kladne.

Dá sa povedať, že počas testovania som nenašiel nejaké výrazné nedostatky. Aj keď miesto na zlepšovanie tam stále je. Hlavne čo sa týka nadstavby-  tá počas používania sem tam zaváhala. Je to ale chyba, ktorá sa dá odstrániť a Samsung prisľúbil jej nápravu v nasledujúcich aktualizáciách. Nepotešilo ani zbytočne veľa predinštalovaných aplikácií, no ako- tak to vyvážila možnosť ich zablokovania. Používatelia starších modelov môžu taktiež kritizovať chýbajúci slot na microSD kartu, pevne zabudovanú batériu, alebo absenciu vode odolnosti.

Galaxy S6 je jednoznačne prémiové zariadenie, ktoré nemá veľa slabín. Samsung si je ale toho vedomý a tomu prispôsobil aj cenovku zariadenia. Základný 32 GB model momentálne začína na 508 eurách a ak by ste zatúžili po najvyššej 128 GB variante, tak si pripravte necelých 875 eur, čo rozhodne nie je málo. Kto ale hľadá výkonný a luxusne vyzerajúci smartfón bez kompromisov a nemá ani hlboko do vrecka, tak jeho kúpu určite neoľutuje.

 • 10/10
  Konštrukcia - 10/10
 • 10/10
  Fotoaparát - 10/10
 • 10/10
  Displej - 10/10
 • 8/10
  Batéria - 8/10
 • 10/10
  Výkon - 10/10
 • 7/10
  Cena - 7/10
 • 9/10
  Prostredie systému - 9/10
9.1/10

Súhrn

Plusy:
+ Skleneno – hliníková konštrukcia,
+ Kvalitný fotoaparát,
+ Nekompromisný výkon,
+ Krásny QHD displej,
+ Prepracovaná nadstavba

Mínusy:
– Zle umiestnený reproduktor,
– Občasné zaváhanie nadstavby (vyriešila aktualizácia),
– Cena

Komentujte ako prvý "Samsung Galaxy S6: kráľ v novom šate – recenzia"

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.