LG G4: vlajková loď ako sa patrí – recenzia

LG G4

Vlajkové lode na tento rok už predstavili takmer všetci veľký výrobcovia smartfónov. Inač tomu nie je ani pri značke LG, ktorá do boja proti ostatným nasadila nástupcu úspešnej G3. V dnešnej recenzii sa pozrieme na zúbok LG G4, či má čím zaujať a naplní očakávania sa dočítate nižšie.

Balenie – základná výbava

Ako je už pri veľkých značkách zvykom, ich balenia sú často chudobné. Nájdeme v nich nabíjačku, USB kábel, slúchadla a manuály. Inak to nie je ani v tomto prípade. V testovacom balení som nemal k dispozícii ani slúchadla, takže ich kvalitu Vám neviem ohodnotiť. Inač je balenie klasika a nijako neohromilo.

Konštrukcia – plast alebo koža?

LG si pre nás tento rok pripravilo menšie prekvapenie. Ich najnovšia vlajková loď sa delí do dvoch kategórií. Lacnejší model má vyrobený zadný kryt z plastu a pre náročnejších užívateľov je pripravený kožený model. Môžem povedať, že kožený zadný kryt vyzerá naozaj dobre a dodáva smartfónu značný nádych luxusu. Ja som bohužiaľ na otestovanie dostal len lacnejšiu plastovú verziu.

LG G4

Po vybalení smartfónu z krabice sa mi naskytol pohľad na zariadenie s rozmermi 148,9 x 76,1 x 6,3 mm a váhou 155 gramov. Na zariadenie s uhlopriečkou displeja 5,5 palca sú to podľa mňa adekvátne hodnoty.

Ako som už spomínal vyššie, zadnú stranu pokrýva plastový kryt. Jeho vrchnú časť tvorí optika fotoaparátu pod ktorou sú umiestnené tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypínanie telefónu. Tie ostali od minuloročného modelu nezmenené. Napravo od fotoaparátu sa nachádza LED blesk a naľavo laserové zaostrovanie. Spodná časť obsahuje len nadpis G4 a hlasitý reproduktor. Zvuk bol dostatočne silný, no vadil mi jeho plechový nádych.

Vďaka premiestneným tlačidlám na zadný kryt ostali boky prázdne. Na vrchnej strane som našiel len jeden z dvojice mikrofónov a infračervený port na ovládanie spotrebičov. Spodná strana obsahuje microUSB port na nabíjanie a 3,5 mm jack.

Od Samsungu a HTC sa nová G4 odlišuje hlavne veľkosťou displeja. Tá je z trojice najväčšia a dosahuje úrovne 5,5 palca. Nad ním je umiestnený reproduktor na hovory a vedľa neho je predná kamera a snímač na reguláciu jasu. Pod displejom je iba nadpis LG. Kapacitné tlačidlá sú ako je už pri LG zvykom priamo na obrazovke. Pre mňa je to trocha škoda, pretože spodná časť telefónu je dostatočne široká a nevyužitá.

LG G4 má ako posledný z vlajkových lodí odnímateľný zadný kryt a vymeniteľnú batériu. Túto jeho vlastnosť veľmi chválim. Nielenže si môžem vymeniť kryt za iný, ale pri dokúpení ďalšej batérie sa môžem spoľahnúť, že ma smartfón nenechá v štichu ani pri dlhšom cestovaní bez elektrického prúdu.

Pri držaní mi smartfón vyhovoval. Aj napriek svojej veľkosti sa držal dobre, vrásky na čele mi robili len zadné tlačidlá na ktoré som si nevedel zvyknúť. Nie žeby boli zlé, no ich umiestnenie nemalo podľa mňa veľký význam. Je to podľa mňa len vec zvyku a tento krok nehodnotím ani kladne a ani záporne.

G4 je dostupný v troch farebných prevedeniach pre plastový aj kožený model. Plastové sú v sivom, bielom a zlatom prevedení. Kožené modeli zase obsahujú čiernu, hnedú a červenú. Na testovanie som dostal sivú verziu.

Displej – radosť sa pozerať

Jedným z lákadiel LG G4 je jeho špičkový 5,5 palcový displej. Jeho rozlíšenie je 2560×1440 (2K). Vďaka týmto hodnotám je obraz dokonale hladký (538 ppi). Displej je vyrobený technológiou IPS LCD a je pokrytý ochranným sklom Gorilla Glass 3. Aj napriek tomu odporúčam dokúpiť ochrannú fóliu, aby ste predišli nechcenému poškodeniu displeja.

LG G4

Podanie farieb je vynikajúce. Dokonca aj čierna farba sa už nachádza na veľmi slušnej úrovni, aj keď stále jej ešte trocha chýba na Amoled displeje od Samsungu. Môžem povedať, že displejom som bol priamo unesený.

Perfektné podanie farieb, vysoké rozlíšenie a dobrá regulácia jasu z neho robí podľa mňa jednoznačne jednotku na trhu. Páčil sa mi dokonca viac ako pri Galaxy S6, ktorému k dokonalosti chýbalo málo.

Čitateľnosť na priamom slnku oproti ostatným hodnotám nezaostávala. Aj pri slnečnom dni som nemal problém vyčítať akékoľvek informácie.

Na displej LG G4 nemôžem povedať nič zlého, oproti konkurencii v ničom nezaostáva, práve naopak ju v mnohom poráža. Rovnať sa mu môže asi len Galaxy S6, ktorý mal trocha lepšie podanie čiernej a živšie farby. LG G4 zase ponúka väčší displej a lepšie podanie bielej.

Výkon – 6 jadier a 3Gb RAM

Procesory Qualcomm tento rok predstavil svoj vlajkový model Snapdragon 810. Ten sa ale stretol s nie veľmi vydareným štartom, keď bolo hlásené prehrievanie procesora. Viacero výrobcov následne od jeho využitia upustilo.

G4 rieši tento problém osadením jeho slabšieho brata s označením 808. Na rozdiel od 810 ktorá je 8 jadrová, obsahuje LG G4 iba 6 jadier. Štyri z nich sú taktované na 1,44 GHz a dve na 1,82 GHz. Spoločnosť im robí 3Gb operačnej pamäte RAM a grafický akcelerátor Adreno 418.

Táto kombinácia zaručuje svižný chod zariadenia. Problém nebudete mať ani pri najnovších a najnáročnejších hrách. Aj napriek tomu som sa sem tam stretol s drobnými zaváhaniami v nadstavbe. Tá je totiž dosť zložitá a náročná. Dúfam, že s postupom času prídu aktualizácie, ktoré tieto drobné chybičky krásy odstránia.

Pamäť zariadenia má 32 Gb, našťastie sa ale LG rozhodlo pribaliť aj možnosť jeho rozšírenia o pamäťovú kartu až do 128 Gb. Táto porcia by mala stačiť aj najnáročnejším užívateľom.

Smartfón vďaka trocha slabšiemu procesoru neláme rekordy ani v benchmarkoch. V nich sa síce usadil medzi top smartfónmi, no svojim výkonom nijako neočaril. Aj napriek tomu sa ale jedná o veľmi výkonné zariadenie a problémy s ním v tomto smere určite mať nebudete.

Operačný systém – prepracovaný a šikovný

Po prvom zapnutí G4 bol v smartfóne predinštalovaný najnovší Android Lollipop vo verzii 5.1.1. Ten bol obohatený o nadstavbu LG Optimus UX 4.0. Lg má dosť prepracovanú nadstavbu, ktorá celý Android prekopala.

Čo sa týka rozloženia tak tu nájdeme klasickú pracovnú plochu, menu aplikácií a sťahovaciu stavovú lištu s rýchlymi prepínačmi. Tie sa dajú navyše nakonfigurovať podľa vlastného uváženia.

V menu aplikácií s môžeme navoliť, ktoré aplikácie skryjeme, usporiadať ich do priečinku a meniť aj ich poradie. Nastavení je tu habadej a prepracovanosť nadstavby patrí medzi najlepšie na trhu.

Ako väčšina výrobcov, aj LG si pre nás pripravil viaceré aplikácie. Na rozdiel od iných výrobcov si môžete navoliť, ktoré sa majú nainštalovať a dokonca je ich aktualizácia nezávisia od aktualizácií systému. Ak vyjde nová verzia programu, smartfón Vás na ňu hneď upozorní a vy môžete veselo aktualizovať.

Medzi to najlepšie z nadstavby LG UX môžem zaradiť program Smart Notice. Jedná sa o widget na domovskej obrazovke, ten Vám zobrazí hodiny, počasie a dátum. Na prvý pohľad vyzerá ako klasický widget s počasím, no zdanie môže klamať. Okrem týchto základných  funkcií Vás upozorní na narodeniny, nadpriemerné vybíjanie aplikáciou, ak je potrebné vyčistiť pamäť zariadenia, alebo pripomenie, že máte zavolať na predtým zamietnutý hovor. Jeho využitie je naozaj všestranné a hneď som si ho obľúbil.

Ďalšou aplikáciou je LG Health, ktorá slúži na meranie počtu krokov. Pomocou Smart settings si môžete nastaviť automatické zapnutie alebo vypnutie wifi, bluetooth a zvonení ak ste doma alebo vonku. Smart Cleaning sa zase postará svižný chod zariadenia. Pri veľkej 5,5 palcovej obrazovke nechýba ani režim dvoch okien.

Kto sa aspoň trocha zaujíma o značku LG, určite už počul slovne spojenie Knock Code. Jedná sa o zabezpečenie smartfónu pomocou kombinácie kliknutí na obrazovku. Jej výhodou je fungovanie aj počas vypnutého displeja. Ak nemáte zabezpečenie Konck Code aktivované, tak zariadenie môžete prebudiť zo spánku dvojitým kliknutím na displej.

Celkovo vo mne nechala nadstavba veľmi dobrý dojem, či už vďaka širokej škále personalizácie, veľkému množstvu využiteľných vychytávok alebo peknému dizajnu. Ten mi prišiel ale po čase trocha fádny vďaka vyblednutým farbám témy. Tá sa dá ale našťastie meniť a vybrať si môžete z niektorých tém v obchode LG Smart World.

Čo by som vytkol je trocha slabšia optimalizácia. Na tej je ešte potrebné trocha popracovať, aby drobné sekanie pri prechode z aplikácií na plochu nekazilo celkový dojem z používania.

Fotoaparát – k dokonalosti mu chýba málo

Tento rok je na fotoaparáty v smartfónoch vydarený. Ako prvý nás ohúril Galaxy S6 so svojím perfektným fotoaparátom, ktorý nemal problém ani s fotením v tme. Vtedy som si povedal, že to bude mať LG veľmi ťažké.

LG G4 (2)

Našťastie to ale LG zvládlo a prinieslo minimálne rovnako dobrý a kvalitný fotoaparát s rozlíšením 16 MPx, laserovým zaostrovaním a optickou stabilizáciou obrazu. Svetelnosť objektívu je navyše na perfektnej úrovni f/1,8, vďaka čomu foťák dokáže zachytiť oveľa viac svetla a robí dobré fotky aj v slabších svetelných podmienkach.

Tak teóriu máme za sebou a poďme sa pozrieť ako dopadli samotné fotky. Po zapnutí aplikácie fotoaparát sa mi naskytol pohľad na jednoduchú aplikáciu s niekoľkými nastaveniami. Fotenie je vďaka nej rýchle a bezproblémové. Ak ste ale profesionál a rozumiete sa aj do manuálneho nastavovania ISO, uzávierky a vyváženia bielej, tak je tu pre vás profesionálny režim, ktorý spraví z LG G4 profesionálny fotoaparát. Aj keď na zrkadlovky sa nechytá, kompaktné foťáky už minimálne dobehol. Jediné čo mi v dnešnej dobe na smartfónoch chýba je už len optický zoom.

Fotky cez deň boli krásne a ostré, to isté sa da povedať aj pri fotení v slabších svetelných podmienkach. Vďaka Laserovému zaostrovaniu a stabilizácii obrazu nebol problém spraviť ostrú fotku cesty pri rýchlosti 70 km/h. Kvalitu fotografii môžete posúdiť sami.

Na natáčanie videa si pre nás LG pripravilo možnosť nahrávania v 4K rozlíšení pri 30 fps alebo FullHD pri 60 FPS a nechýba ani stereo mikrofón. Kvalita videa je rovnako ako pri fotkách na špičkovej úrovni a radí LG G4 medzi top fotomobily.

Určite sa po prečítaní každému naskytla otázka, ktorý smartfón fotí lepšie? Je to LG G4 alebo Samsung Galaxy S6? U mňa ostala táto otázka nezodpovedaná. Obe smartfóny hodnotím ako najlepšie fotomobily roka a kvalitou svojich optík sú podľa mňa na tom približne rovnako.

Batéria a konektivita – plná výbava

Aj v rámci konektivity nenechalo LG nič na náhodu a svoju vlajkovú loď vyslalo s plnou výbavou. Wi-fi tu nájdeme s podporou protokolu a/b/g/n/ac. Bluetooth je v najnovšej verzii 4.1 a GPS obsahuje podporu ako pre A-GPS, tak aj pre ruský GLONASS. Samozrejmosťou je aj prítomnosť NFC a infračerveného portu na riadenie spotrebičov a elektroniky.

Čo sa batérie týka, tak sa pripravte, že budete nabíjať každú noc. Batéria má kapacitu 3000 mAh, takže patrí skôr medzi priemer. Poteší ale podpora Quick Charge 2.0 od Qualcommu. Vďaka tomu si nabijete smartfón z 0 na 60% len za 30 minút. Výhodou je aj vymeniteľná batéria.

Záver – LG G4 boduje hlavne fotoaparátom a displejom

LG si tento rok prichystalo veľmi silné zariadenie, ktoré má len málo slabín. Najviac ma potešil krásny 5,5 palcový displej, ktorý nemá v dnešnej dobe konkurenciu. Perfektný je aj foťák a používateľská nadstavba.

Oproti konkurencii si zachoval možnosť vymeniteľného zadného krytu a batérie. Dokonca aj microSD karta ostala zachovaná. Už by sa zdalo, že LG udrelo kladivom po hlavičke.

LG G4

Aj napriek týmto silným výhodám je tu niekoľko ale. Trocha slabší výkon, ktorý je sem tam bádať na náročnej nadstavbe a plastový zadný kryt sú podľa mňa mínusmi tohto zariadenia.

Škoda, že sa LG nerozhodlo o kombináciu verzií z kovu alebo skla a kože. Navyše plastová verzia je cenovo na rovnakej úrovní ako 32Gb Samsung Galaxy S6. Ten už ponúka telo z hliníka a skla.

Aj napriek týmto niekoľkým nedostatkom sa jedná o takmer dokonalý smartfón a jeho kúpu by som určite neoľutoval. Svojimi kvalitami rozdrvil väčšinu konkurencie. Ak hľadáte perfektný smartfón s veľkým displejom a dobrým foťákom, tak LG G4 je stvorený pre Vás.

LG G4 môžete nájsť v slovenkých e-shopoch od 485 eur.

Záverečné hodnotenie
 • 8/10
  Konštrukcia (Plastová verzia) - 8/10
 • 10/10
  Fotoaparát - 10/10
 • 10/10
  Displej - 10/10
 • 8/10
  Batéria - 8/10
 • 8/10
  Výkon - 8/10
 • 8/10
  Cena - 8/10
 • 10/10
  Prostredie systému - 10/10
8.9/10

Súhrn

Plusy:
+ Krásny 5,5 palcový displej,
+ Perfektný fotoaparát,
+ Odnímateľný zadný kryt,
+ Prepracovaná nadstavba
+ Luxusne vyzerajúci kožený model

Mínusy:
– Občasné zaváhanie nadstavby,
– Plastový model za vysokú cenu

Komentujte ako prvý "LG G4: vlajková loď ako sa patrí – recenzia"

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.