Lenovo Yoga Tablet 2 s OS Windows (8″) – recenzia

Lenovo Yoga Tablet 2

Lenovo je v oblasti tabletov známe svojou radou Yoga. Tá sa dočkala svojej druhej generácie. Na výber je medzi uhlopriečkami 8 a 10 a 13 palcov. Táto generácia bola obohatená pridaním operačného systému Microsoft Windows 8.1, ktorý rozšíril pôvodnú ponuku s Androidom. Dnes sa pozrieme na Lenovo Yoga tablet 2 with Windows s funkciou Anypen. Ten obsahuje operačný systém Microsoft Windows 8.1 a uhlopriečku 8 palcov.

Balenie

Značka Lenovo je známa bohatou nádielkou príslušenstva v základnom balení, takže pri otváraní krabice som bol zvedavý, čo si pre nás pripravili tento krát. Po jej otvorení a skontrolovaní som bol ale skôr sklamaný. V balení sa nachádzal tablet, nabíjačka, USB kábel, brožúry a jediný bonus bolo predplatné Office 365 na rok zdarma. Dá sa povedať, že balenie patrí k tým skromnejším a bude treba doinvestovať do fólie, prípadne puzdra.

Konštrukcia

Po vybalení tabletu z krabice sa mi naskytol pohľad na tablet s uhlopriečkou displeja 8 palcov, rozmermi 210 x 149 x 7 mm a váhou 419 gramov. Hneď na prvý pohľad ma zaujal tvar zariadenia. Na spodnej strane sa nachádzal valec, ktorý slúži na pohodlné uchopenie tabletu. Spočiatku som mal z jeho držania zvláštny pocit, no po chvíli som si zvykol a držal sa mi pohodlne. Jeho ďalšou funkciou je možnosť pootáčania do troch polôh, čo umožňuje tri rôzne spôsoby použitia tabletu.

Základná poloha slúži na prácu v rukách ako je to pri všetkých bežných tabletoch. Po pootočení valca do druhej polohy sa vysunie kovový stojan a tablet je možné položiť na stôl a používať ako bežný notebook. Tretia poloha umožňuje zavesenie tabletu na stenu. Táto možnosť je najlepšie využiteľná pri sledovaní filmov a videí, alebo iných činnosti, pri ktorých netreba s tabletom manipulovať.

Prednú stranu tabletu pokrýva displej s uhlopriečkou 8 palcov. Pri držaní na výšku sa na vrchnej časti nachádza predná kamera a na boku zariadenia 2 hlasité reproduktory. Okraje displeja sú celkom hrubé a ostávajú nevyužité. Zadnú časť tvorí čierny neodnímateľný plastový kryt s jemným vrúbkovaním, vďaka čomu sa tablet v rukách nešmýka.

V strede sa nachádza výrazný nadpis Lenovo a na spodnej časti je umiestnený zadný fotoaparát. Pri používaní sa mi často stávalo, že som objektív fotoaparátu zakrýval rukou, preto mi umiestnenie optiky veľmi nevyhovovalo. Na ľavej strane sa nachádza podsvietené tlačidlo zapínania. Nad ním je umiestnený MicroUSB slot a tlačidlá ovládania hlasitosti. Pravá strana obsahuje 3,5 mm jack a tlačidlo štart, nad ktorým je umiestnený mikrofón.

Medzi hlavné nevýhody konštrukcie patrí zle umiestnenie tlačidla štart. Pri každom ukončovaní aplikácie som musel tablet prechytiť, čo nebolo veľmi pohodlné. Hneď po vybalení som si taktiež všimol, že predná strana je náchylná na odtlačky prstov. Jeho najväčšou nevýhodou je ale malý počet USB portov. Nájdeme tu len jeden, aj to v podobe MicroUSB. Tým pádom som nemohol k tabletu pripojiť klávesnicu alebo myš bez USB-OTG kábla. Taktiež po pripojení jedného zariadenia nebolo viac miesta na pripojenie ďalších a ak bol tablet pripojený k nabíjačke, tak neostal žiaden voľný USB slot.

Celkovo hodnotím konštrukciu zariadenia kladne. Plasty sú pevné, pri stláčaní tabletu nič nevŕzgalo. Taktiež sa pohodlne drží v rukách a materiály pôsobia dobrým dojmom. Škoda len zlého umiestnenia tlačidla štart a optiky fotoaparátu a obmedzeného počtu USB portov.

Displej

Pýchou Yoga Tabletu 2 je displej s uhlopriečkou 8 palcov. Jeho rozlíšenie je trocha viac ako FullHD. V tomto prípade je to 1920×1200, vďaka čomu je hustota displeja na slušnej úrovni 283 DPI. Displej je vyrobený technológiou IPS. Ako je už zvykom, tak pri displejoch vyrobených touto technológiou, je podanie farieb, ale aj pozorovacie uhly a viditeľnosť na priamom slnku na dobrej úrovni. Samozrejme, čierna nedosahuje kvalitu Amoled displejov.

Hlavnou nevýhodou displeja je lesklé sklo, čo ma za následok odrážanie a horšiu viditeľnosť v exteriéroch a na priamom slnku. Tento nedostatok ale koriguje sila podsvietenia, ktorá je pri maximálnych hodnotách dostatočne silná na pohodlné pracovanie aj na priamom slnku.

Lenovo Yoga Tablet 2

Ďalšou výhodou displeja Lenovo Tablet Yoga 2 je funkcia Anypen. Už zo samotného názvu som sa dovtípil, že tablet je možné ovládať akýmkoľvek perom. Funkcia funguje veľmi dobre, reaguje na perá, ceruzky, dokonca aj skrutkovače a iné podobné nástroje. Jej implementovanie som ocenil hlavne pri prepnutí Windowsu na pracovnú plochu, ktorá nie je dobre prispôsobená dotykovému ovládaniu a pracovanie na nej pri uhlopriečke 8 palcov, by bolo bez tohto vylepšenia veľmi obťažné.

Displej obstál v testovaní na výbornú. Skvelé zobrazenie a technológia Anypen mi nedovolili v tejto oblasti tabletu nič vytknúť.

Výkon a operačný systém Windows 8.1

O výkon sa v tomto prípade stará 4 jadrový procesor Intel Atom Z3745 s frekvenciou 1,33 Ghz a grafickým jadrom Intel Gen 7 (Ivy Bridge). Sekunduje mu operačná pamäť LPDDR3 s hodnotou 2 GB. Táto kombinácia je síce pri dnešných tabletoch, alebo netbookoch nadpriemerná a starala sa o bezproblémový chod operačného systému Windows 8.1, no nezaškodila by väčšia pamäť RAM.

Pri používaní som nezaznamenal žiadne sekania. Animácie boli plynulé, nerobili mu problém ani viaceré spustené aplikácie na pozadí. Skúšal som aj niekoľko hier z Microsoft Store, ako napríklad Asphalt 8 alebo Minion Rush. Tie iba ukázali, že zariadenie ma dosť výkonu, takže hry išli plynulo a bez zaváhania.

Horšie to už bolo pri spúšťaní aplikácií pre bežný desktopový počítač, ktorým 2GB RAM nestačili. Môžem spomenúť napríklad Prehliadač Google Chrome, ktorý patrí medzi väčších žráčov pamäte. Prehliadač síce fungoval dobre, no pri náročnejších stránkach som si všimol jemné posekávanie. Preto som bol pri prehliadaní internetových stránok odkázaný na Internet Explorer, ktorý išiel bez zaváhania.

Pamäť zariadenia je 32GB, čo je na zariadenie s OS Windows dosť malé číslo. Je však rozšíriteľná o pamäťovú kartu MicroSD do 64gb. Táto hodnota by mala bohato postačovať aj náročnejším užívateľom.

Lenovo Yoga Tablet 2

Tablet disponuje WI-FI s podporou a/b/g/n. Jedná sa o plnú výbavu a nerobia mu problém ani 5Ghz siete. Ďalej sa tu nachádza bluetooth vo verzií 4.0 a Gps s podporou A-GPS, čo by malo postačovať na pohodlné navigovanie.

Zariadenie obsahuje aj 2 hlasité reproduktory s technológiou  Wolfson® Master HiFi™ a priestorovým zvukom Dolby®. Reproduktory hrajú hlasito a kvalitne, takže na pozeranie filmov, skypovanie a podobné činnosti je tablet ako stvorený.

Ako už naznačuje názov Lenovo Yoga Tablet 2 with Windows, operačný systém (OS) tu tvorí Windows vo verzii 8.1. (32-bitov). Jeho funkcie a vzhľad tu rozpisovať nebudem, keďže to by už bola recenzia o inom.

Môj subjektívny pocit z použitia tohto OS bol zmiešaný. Zaskočilo ma prostredie systému, ktoré ako keby obsahovalo dve v jednom. Jedno prostredie v metro dizajne plne prispôsobené dotykovému prostrediu a gestám a druhé, ktoré poznáme aj zo starších winodwsov pod názvom pracovná plocha.

Pokiaľ som sa pohyboval prvom, tak všetko išlo bez problémov, ovládanie bolo dobré a nemal som žiadne problémy. Horšie už bolo, ak som potreboval použiť aplikáciu, ktorá nebola pre tento dizajn prispôsobená, alebo vykonať akciu, ktorá bola prístupná iba pri prechode na pracovnú plochu. Tu bolo ovládanie problematické a pri uhlopriečke 8 palcov dosť nepresné. Ako tak to zachraňovala len funkcia Anypen, vďaka ktorej som dokázal trafiť aj malé políčka.

Taktiež som sem tam narážal na chybu vstavanej klávesnice, kedy som do daných políčok nevedel zadávať text a tým pádom som musel rozrobenú prácu dokončovať buď na smartfóne, alebo počítači. To sa mi stávalo len pri práci s internetovými stránkami. Celkovo mi práca s tabletom prišla chaotická a bez pripojenej bluetooth klávesnice aj nepohodlná.

Použitie Windowsu ale malo aj svoje pozitívne stránky. Veľkým kladom je možnosť inštalovať nielen aplikácie, ktoré sa nachádzajú v Microsoft Store, ale aj tie, ktoré sú určené pre stolné počítače. Po ruke som mal svoje obľúbené aplikácie ako Winrar, VLC, či Microsoft Office a mnoho ďalšich.

Samozrejmosťou je aj blízka integrácia služieb od Microsoftu, či už sa jedná o cloudovú službu One Drive, mail Outlook, komunikačný nástroj Skype a mnoho iných.

Fotoaparát

Na zachytávanie momentov je Lenovo Yoga Tablet 2 vybavený dvojicou fotoaparátov. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx a predný 1,6 Mpx. Po otvorení aplikácie fotoaparát sa nám naskytol pohľad na trojicu tlačidiel. Jedno slúžilo na zachytávanie snímky, druhé na nahrávanie videa a tretie na zhotovenie panorámy. Potiahnutím prsta zhora nadol sa objavia ďalšie nastavenia (časovač, expozícia, prepnutie prednej/zadnej kamery). Celé prostredie je jednoduché a intuitívne.

Zadný fotoaparát obsahoval clonu s citlivosťou f2.2, vďaka čomu boli fotky čisté a ich kvalita ma príjemne prekvapila. Poradil si aj s fotkami pri slabšom osvetlení a dobrá bola aj rýchlosť zaostrenia a zhotovenia snímky. Zamrzel len chýbajúci blesk a taktiež nie najlepšie umiestnene optiky fotoaparátu. Dosť často sa mi stávalo, že som ju pri držaní tabletu zakrýval rukou. Pre porovnanie kvality fotiek prikladám aj niekoľko záberov, posúdenie ich kvality nechám na Vás.

Videá nahráva v rozlíšení 1080p, pri snímkovacej frekvencií 30fps. škoda len slabších možností nastavenia, kde chýbala napríklad stabilizácia obrazu, alebo možnosť zmeniť rozlíšenie nahrávania. Videá majú pekný a ostrý obraz a na nahrávanie momentiek je podľa mňa tablet dostačujúci.

Batéria

Okrúhla časť zariadenia bola šikovne využitá ako obal pre batériu s kapacitou 6400mAh. Tá je pevne zabudovaná, takže doma si ju nevymeníte. Najprv som nevedel čo mám od tejto kapacity očakávať, keďže to bol môj prvý tablet s OS Windows 8.1, no po prvých dňoch používania som bol príjemne prekvapený.

Tablet vydrží okolo 15 hodín práce, čo je viac než slušný výkon. Prakticky som po 4 dňoch používania, keď som ho mal zapnutý približne dve hodiny denne, mal stále okolo 40% batérie.

Záver

Lenovo Yoga Tablet 2 with Windows je  tablet, ktorý na prvý pohľad zaujme svojou konštrukciou. Ta ponúka okrem  zaujímavého výzoru aj niekoľko možnosti použitia. Musím spomenúť aj krásny displej s výbornou funkciou Anypen, dobrý fotoaparát, kvalitný zvuk, alebo silnú batériu, ktorá vydrží až 15 hodín aktívneho používania.

Ale ako pri každom smart zariadení, aj tu je dôležité použitie operačného systému. V tomto prípade stavil Lenovo na Windows 8.1. Ten je z môjho pohľadu zbytočne zložitý a pre používateľa, ktorý chce používať tablet na surfovanie po internete, sledovanie videí, hranie hier a na komunikáciu, by som odporučil skôr verziu s Androidom.

Lenovo Yoga Tablet 2

Windows 8.1 ale ocenia zákazníci, ktorí potrebujú zariadenie podobné notebooku, ktoré budú môcť so sebou zobrať kdekoľvek. Síce sa aj v tomto prípade objavilo niekoľko nevýhod, ako prítomnosť len jedného microUSB portu, zlé umiestnenie tlačidla štart a občasný bug klávesnice, no celkový dojem z používania bol na dobrej úrovni.

Taktiež je potrebné brať do úvahy aj cenu, ktorá je necelých 240 EUR. V tejto cenovej kategórií sa nachádza plno dobrých tabletov, či už s OS Android, IOS, alebo Windowsom. Osobne si myslím, že tablet má čím zaujať, no verzia s OS Windows 8.1 je určená len pre určitú skupinu zákazníkov.

 • 8/10
  Konštrukcia - 8/10
 • 8/10
  Fotoaparát - 8/10
 • 8/10
  Displej - 8/10
 • 9/10
  Batéria - 9/10
 • 7/10
  Výkon - 7/10
 • 6/10
  Cena - 6/10
 • 4/10
  Prostredie systému - 4/10
7.1/10

Súhrn

Plusy:
+ Zaujímavá a kvalitná konštrukcia,
+ Niekoľko možností držania tabletu,
+ Displej s funkciou Anypen,
+ Fotoaparát,
+ Kvalitný zvuk

Mínusy
– Iba jeden microUSB port,
– Displej náchylný na odtlačky,
– Zle umiestnenie tlačidla štart a optiky fotoaparátu,
– Občasný bug klávesnice,
– Ťažkopádne ovládanie na Pracovnej Ploche,
– Chudobné základné balenie (chýbajúce slúchadlá)

Komentujte ako prvý "Lenovo Yoga Tablet 2 s OS Windows (8″) – recenzia"

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.