Huawei P8 Lite: perfektná stredná trieda – recenzia

Huawei P8 Lite

Po Huawei P8 sa mi do rúk dostala aj jeho odľahčená verzia Huawei P8 Lite. Tento smartfón sa cenovo radí do predávanej nižšej strednej triedy. To či sa dokáže odlíšiť a preraziť vo veľmi tvrdej konkurencii sa dočítate v mojej recenzii.

Balenie – príjemný úvod

Balenia Huawei P8 a P8 Lite sa snažia byť veľmi podobné. Aj v tomto prípade je smartfón umiestnený do krabičky zvláštnym spôsobom. Nachádza sa medzi dvoma ďalšími vnorenými krabičkami.

V jednej z nich je nabíjačka, nástroj na vyberanie SIM karty a slúchadla. V druhej nájdeme iba návody a brožúry. Na smartfóne sa ešte nachádza nalepená ochranná fólia. Celé balenie pôsobí na túto triedu dobrým dojmom.

Huawei P8 Lite

Oproti svojmu staršiemu bratovi je rozdiel iba v materiáloch z akého je krabička vyrobená. V tomto prípade to už nieje plast ale papier. Krabičky s podobným arzenálom môžeme vidieť aj v oveľa drahších smartfónoch, takže v tomto prípade hodnotím balenie ako príjemný úvod k tomuto zariadeniu.

Konštrukcia – plast, ktorý sa hrá na kov

Po vybratí zariadenia z balenia som si hneď všimol podobu medzi Huawei P8 Lite a P8. Zariadenie ma rozmery 143 x 70.6 x 7.7 mm a váhu 130 gramov. Počas testovania sa mi zariadenie držalo pohodlne a nestalo sa mi, aby mi niekedy vypadlo z ruky.

Huawei P8 Lite nahradil hliníkovú konštrukciu plastom, čo je v tejto cenovej kategórii logický  krok. Navyše si dal Huawei na konštrukcii záležať a aj plastové telo vyzerá veľmi dobre. Povrchová úprava pripomína kov, takže na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že telo je taktiež z hliníka. Pri používaní som našiel hneď dve výhody použitého materiálu. Zadný kryt zariadenia je oproti klasickej P8 menej šmykľavý, čo prispelo k pohodlnejšiemu používaniu zariadenia. Plast je taktiež ľahší ako kov, takže zariadenie ubralo zo svojej váhy.

Zmenou prešiel aj displej, ten má trochu menšiu uhlopriečku, ktorá zastavila na hodnote rovných 5 palcov. Nad displejom je umiestnený reproduktor na hovory, predná 5 Mpix kamera a snímač jasu obrazovky. Keďže Huawei používa softvérové navigačné tlačidla, pod displejom nájdeme iba logo Huawei. V tomto prípade je to podľa mňa škoda. Pod displejom je dosť miesta na ich umiestnenie a 5 palcový displej nieje až tak veľký, aby museli byť tlačidla priamo na displeji.

Zadná strana obsahuje podobne ako P8 iba fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix a vedľa neho dvojitý LED blesk. Okrem fotoaparátu tu nájdeme už len logo Huawei. Rozloženie tlačidiel ostalo taktiež zachované.

Pravá strana obsahuje hárdverové tlačidla na ovládanie hlasitosti a vypnutie obrazovky. Pod tlačidlami sa nachádzajú dva sloty na microSD  a microSIM kartu. Zaujímavosťou je možnosť vložiť do druhého slotu buď microSD alebo microSIM kartu. Vďaka tomu sa dá telefón používať aj ako Dual SIM, v tomto prípade ale nepripojíte pamäťovú kartu. Podľa mňa šikovné riešenie.

Na vrchnej hrane je otvor na 3,5 mm jack a jeden z dvojice mikrofónov. Spodná strana obsahuje micro USB vstup a dva otvory na reproduktory. Aj v tomto prípade je však reproduktor len pod jedným otvorom. Čo už, aspoň to dobré vyzerá. Reproduktor hral dostatočne hlasno, no vďaka umiestneniu na spodnej strane som ho dosť často zakrýval rukou a tlmil zvuk.

Zariadenie sa predáva v čiernom, bielom a zlatom prevedení. Na testovanie som dostal čiernu verziu s vnútornou pamäťou 16 Gb.

Displej – prekvapivo dobrý

Pýchou Huawei P8 Lite je 5 palcový IPS displej. Ten je vyrobený technológiou LCD, ktorá sa pýši dobrými pozorovacími uhlami a verným podaním bielej farby. Podanie čiernej farby nieje také ako na Amoled displejoch, no s displejom som bol nadmieru spokojný.

Displej ma rozlíšenie 1280×720, čiže HD. Pri uhlopriečke 5 palcov je to podľa mňa dostačujúca hodnota a aj po prechode z FullHD displeja som nepociťoval zhoršenú kvalitu obrazovky.

Huawei P8 Lite (10)

Výhodou je aj možnosť zmeniť v nastaveniach teplotu farieb displeja. Ak sa Vám farby zdajú príliš studené alebo teplé, je možné ich jednoduché doladenie.

Trocha zamrzela slabšia čitateľnosť na priamom slnku. Mohla za to hlavne lesklá vrchná časť, ktorá bola taktiež často magnetom na odtlačky prstov.

Pre mňa bol displej príjemným prekvapením. V nižšej strednej triede som bol skôr zvyknutý na kostrbaté obrazovky, alebo menšie uhlopriečky. Huawei P8 Lite je ale v tomto smere jednoznačne víťaz a priniesol nadpriemernú kvalitu displeja.

Výkon – 8 jadier a 2 Gb Ram

Huawei vo svojich smartfónoch používa svoje vlastné procesory Kirin. Huawei P8 Lite obsahuje 8 jadrový procesor HiSilicon Kirin 620. Procesor beží na frekvencii 1,2 GHz. Jeho súčasťou je aj grafický akcelerátor Mali-450MP4. V kombinácií s 2 GB RAM som počas používania nepociťoval výrazné spomalenia ani sekania operačného systému. Vnútorná pamäť zariadenia je 16 GB s možnosťou rozšírenia o microSD kartu do 128 GB.

Aj keď Huawei P8 Lite nedosahuje výsledky najnovších vlajkových lodí, jeho výkon je podľa mňa na strednú triedu viac než slušný a počas používania som si ani neuvedomoval, že nemám TOP model, ale ,,iba” strednú triedu.

Telefón som používal aktívne celý týždeň, hral náročné hry, no smartfón si so všetkým poradil na jednotku. Stalo sa pár krát, že pri viacerých spustených aplikáciach telefón sem tam zaváhal, ale bol to skôr ojedinelý jav. V tomto smere preto maximálna spokojnosť. Pripájam aj niekoľko benchmarkov zariadenia.

Operačný systém – Android Lollipop a EMUI

Huawei P8 Lite beží na Androide Lollipop vo verzii 5.0.2. Huawei je známy svojou prepracovanou nadstavbou EMUI, tá mení od základov celé prostredie, ktoré sa tak trocha podobá na iOS. Rozdiel medzi Huawei P8 Lite a P8 je v tomto smere minimálny. Všetko čo sa nachádzalo vo vlajkovej lodi som našiel aj tu. Naviac ma potešila možnosť zmeniť rozloženie obrazovky na mriežku 4×4.

EMUI je takzvaná jedno-úrovňová nadstavba, ktorú môžeme nájsť taktiež v telefónoch značky Apple a Lenovo. Pre nás to znamená, že tu nenájdeme menu aplikácií, všetky sa totiž pridávajú rovno na plochu. Na ňu je možne pridávať aj rôzne widgety aplikácií.

Potiahnutím po hlavnej obrazovke zhora na dol sa stiahne stavová lišta. Ak nie sú dostupné notifikácie, tak sa lišta automatický prepne do menu rýchlych nastavení. Podľa mňa sa jedná o šikovný zlepšovák.

Ako je zvykom tak výrobca si pre nás pripravil okrem upraveného systému aj balík vlastných aplikácií ako Kalkulačka, Hodiny, Správca telefónu, Telefón, Svetlo a iné. Všetky tieto aplikácie sa nesú v rovnakom dizajnovom duchu. S ich používaním som nemal najmenší problém, boli jednoduché, prehľadné a funkčné.

Za spomenutie stojí aplikácia správca telefónu, ktorá obsahuje viacero pokročilých nástrojov na šetrenie batérie, šetrenie dát a zrýchlenie samotného chodu systému. Môžem vymenovať napríklad množstvo režimov na úsporu energie, čistič úložiska alebo filter obťažovania. Šikovná je aj možnosť zvoliť si, ktoré aplikácie budú mať povolené bežať počas vypnutej obrazovky. Všetko to umocňuje príjemný dizajn a prehľadnosť aplikácie.

Páčila sa mi aj aplikácia na hovory, ktorá slúži zároveň aj na kontakty a správy SMS. Nie je preto potrebné inštalovať až tri rozličné aplikácie, ale všetko nájdete v jednej. Obsahuje taktiež mnoho funkcií a jej používanie si nemôžem vynachváliť.

Čo ma prekvapilo bola plynulosť systému. Keďže pri klasickej P8 som sem-tam zaznamenal drobné zaváhania, myslel som si, že v P8 Lite to bude oveľa častejšie. Opak je ale pravdou, počas testovania som sa len málokedy stretol so spomaleniami systému.

Už takmer každý smartfón obsahuje možnosť zmeny motívu, výnimkou nie je ani Huawei P8 Lite. môžete si vyberať z množstva predinštalovaných, alebo si jednoducho stiahnuť ďalšie pomocou aplikácie motívy.

Úpravami prešla aj uzamykacia obrazovka. Pri potiahnutí zo spodného okraja na hor sa objavil malý panel nástrojov, kde bolo možné napríklad spustiť osvetľovaciu diódu alebo zapnúť kalkulačku.

Čo sa mi na novej nadstavbe nepáčilo je stavová lišta. S príchodom Androidu Lollipop pribudlo jej sfarbovanie do farieb aplikácií. Huawei to ale poňal po svojom a stavová lišta má stále farbu pozadia, Podľa pozadia sa menia aj témy systémových aplikácií, takže by to nebol problém, pokiaľ nezapnete niektorú zo stiahnutých. Modrá v kombinácii s červenou alebo zelenou mi neprišla veľmi pekná, a preto mi to trocha prekážalo.

Najviac mi vadila obrazovka nedávnych aplikácií, ktorá bola oproti natívnemu Androidu kompletne prerobená. Tento krok ale nedopadol najšťastnejšie a po zlúčení aplikácie Google Chrome s nedávnymi aplikáciami na mňa pôsobila neprehľadne. Výhrady som mal aj pri ukončovaní spustených aplikácií potiahnutím z dola na hor. Často sa mi stávalo, že som netrafil presne bod, ktorým je potrebné potiahnuť a aplikácie som zatvoril na druhý až tretí krát.

Fotoaparát – 13 Mpix bez optickej stabilizácie

Huawei P8 Lite obsahuje fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix. Šetrenie sa v tomto prípade oproti P8 prejavilo na chýbajúcej optickej stabilizácii a aj použitému menej kvalitnému snímaču. Aplikácia fotoaparát ostala takmer nezmenená, ale ubudli niektoré efekty ako napríklad maľovanie svetlom. To dôležité ako HDR a manuálne nastavenia tu stále nájdeme.

Aplikácia má podobný dizajn ako tá z iPhonov. Medzi jednotlivými funkciami sa prepína potiahnutím po obrazovke. Pre priaznivcov selfie ponúka Huawei špeciálnu funkciu na vyhladenie tváre, ktorú je možné nastaviť priamo pri fotení. Počas fotografovania dokonca ukáže, kde sa máte pozerať aby vyzerala fotka čo najlepšie. Potešila aj funkcia rýchleho spustenia a fotografovania dvojitým stlačením tlačidla hlasitosti. Kvalita fotiek je však v tomto prípade slabá, keďže často korektne nezaostrí.

Kvalita fotiek cez deň dosahuje priemerných výsledkov, s ubúdajúcim svetlom však rapídne klesá. Tento mobil preto nebude vhodný pre vášnivých fotografov, no na zachytávanie momentiek cez deň je dostačujúci. Podobné je to aj pri videách, ktoré dosahujú len priemerné výsledky. Na posúdenie pripájam aj niekoľko fotografií:

Konektivita a batéria – univerzálny slot na SIM/microSD kartu

V oblasti konektivity patrí Huawei P8 Lite medzi nadštandard tejto triedy. Nájdeme tu Wi-Fi, ktoré však pozná iba protokoly b/g/n (5 GHz siete chýbajú). GPS podporuje A-GPS a ruský GLONASS. S jeho citlivosťou som nemal problémy a navigácia prebiehala plynulo. Samozrejmosťou je bluetooth vo verzii 4.0. Potešila aj prítomnosť NFC a LTE, ktoré v tejto kategórií často chýbajú. Dá sa povedať, že po tejto stránke smartfón obsahoval všetko, čo som od neho potreboval a nijako ma počas používania neobmedzoval.

Huawei P8 sa pri svojom uvádzaní na trh chválil svojimi funkciami Signal+ a WiFi+ na zlepšenie kvality signálu. Tieto funkcie v odľahčenej verzii chýbajú, no aj napriek tomu som počas testovania nezaznamenal nijaké nečakané výpadky signálu.

Zaujímavosťou je v tomto prípade možnosť používať smartfón v režime dualSIM. Druhý slot na microSD kartu je totiž univerzálny a okrem pamäťovej karty dokáže pripojiť aj SIM kartu. Podľa mňa sa jedná o šikovné riešenie od výrobcu a dáva možnosť výberu dvoch SIM kariet alebo väčšej vnútornej pamäte.

Podobne ako pri P8 aj P8 Lite obsahuje vstavanú batériu. Jej kapacita sa kvôli menším rozmerom znížila na 2200 mAh. Môže sa to zdať málo, no pri použitom procesore a ,,iba” HD rozlíšení displeja postačovala na 2 dni bežného používania. Ak som ale hral hry, surfoval po internete a sledoval videá, tak pred spaním mi indikátor ukazoval okolo 30 % energie. Pre náročných užívateľov preto neostáva nič iné, ako nabíjať každú noc. V dnešnej dobe je to ale normálny jav, preto dvojdňovú výdrž beriem ako priemernú hodnotu v tejto triede.

Záver

K Huawei P8 Lite som bol spočiatku trocha skeptický. Hlavným dôvodom je, že som zvyknutý používať TOP modely značiek a očakával som, že ma tento model bude obmedzovať. No ako sa ukázalo, bol som úplne vedľa.

Už samotná konštrukcia vyzerala podľa mňa veľmi dobre. Plasty imitujúce kov boli dobrým krokom. Navyše Huawei vie, ako šetriť, a aj pri cenovke tesne nad hranicou 200 Eur mi na zariadení takmer nič nechýbalo a nevadilo.

Huawei P8 Lite

Vydvihnúť môžem aj výkon, zariadenie bežalo plynulo a poradilo si aj s náročnými hrami alebo aplikáciami. Počas bežného používania som ani nerozoznal, že používam zariadenie nižšej strednej triedy. Aby toho nebolo málo, Huawei pribalilo aj dobrý displej.

Zápory sa mi pri cene približne 200 Eur hľadali len ťažko, spomeniem len zle umiestnený reproduktor, lesklý displej a niektoré dizajnové zmeny v nadstavbe EMUI, ktoré mi trocha prekážali.

V konečnom dôsledku smartfón určite odporúčam každému, kto nechce míňať často prehnané čiastky za TOP model a zároveň je na svoj telefón náročný.

Záverečné Hodnotenie
 • 8/10
  Konštrukcia - 8/10
 • 7/10
  Fotoaparát - 7/10
 • 8/10
  Displej - 8/10
 • 9/10
  Batéria - 9/10
 • 8/10
  Výkon - 8/10
 • 9/10
  Cena - 9/10
 • 9/10
  Prostredie systému - 9/10
8.3/10

Súhrn

Plusy:
+ Konštrukcia
+ Prepracovaná a plynulá nadstavba EMUI
+ Výkon
+ Cena

Mínusy:
– Zle umiestnený reproduktor
– Niektoré grafické detaily v nadstavbe EMUI
– Lesklý displej (slabšia viditeľnosť na priamom slnku)
– slabšia kvalita fotiek pri zlom osvetlení (v tejto cenovej kategórii bežný jav)

7 Komentářů k "Huawei P8 Lite: perfektná stredná trieda – recenzia"

 1. Môžem sa vás opýtať, ktorý mobil by som si mal vybrať Huawei P8 Lite, Sony Xperia M4 Aqua alebo Samsung galaxy S5 mini? Za odpoveď vopred ďakujem.

  • Zdravím Juraj. Samsung Galaxy S5 Mini dosahuje zpomedzi týchto zariadení najslabší výkon a aj obrazovka je o pol palca menšia. Taktiež obsahuje dosť zložitú nádstavbu Touchwiz, ktorá sem tam spomalý chod systému. Čo sa týka M4, nemal som s ňou osobnú skúsenosť. Ponúka podobné parametre ako P8 Lite a navyše aj vodeodolnosť. Určite by som vyberal medzi M4 a P8 Lite, ide o to, ktorá nádstavba systému sa Vám pozdáva viac, no chybu podľa mňa nespravíte ani pri jednom.

 2. inak v baleni pri brozurkach boli aj take 2 samolepky 😀 neviete nahodou na co su ?

 3. Štefan Nesnadný | 27. decembra 2016 at 12:39 | Odpovedať

  Ahojte, je tento model na dve sim karty? vdaka

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.